Anasayfa Kuruluşu  İlk yerleşenler Köyümüz hakkında Fotoğraf Albümleri Harp zamanı Hikayeleri İletişim
Fotoğraf Albümleri
Videolar
  Vefat edenler
Destekleyenler
  Atasözü şiir mani
  Yörükler ve rumeli
  Duyuru ve ilan
Muhtar ve azalar
Önceki muhtarlarımız
Komşu köyler
Nükteler
Resmi linkler
Kardeş siteler

 

Aşağıkuzfındık köyüne  hoşgeldiniz

  KÖYÜMÜZ HAKKINDA                     

Köyün Tarihçesi 

   Köyümüzün kuruluşu Y.Kuzfındık’ın kuruluşu ile alakalıdır. 19. yy ın sonları Bursa’da Evkaf Nazırlığı da yapan, Bursa valisi Ahmet Vefik Paşa’nın Yörükleri iskana tabii tutmasıyla başlar.daha yörükler yerleşik düzene geçmemişlerdir.İlk iskan raporu gelir,fakat yörükler buna pek itibar etmezler. .A.Vefik Paşa nın bu olaydan haberi olur.İkinci iskan raporu ise kat i ve kesindir.Rapor Dereyalakta imamlık yapan koca imam lakaplı süleyman tarafından okunur.Onunda teşvikiyle,Yukarı Kuzfındık Köyü kurulur.birdaha kışlakları olan salihli tarafına dönemezler.Köy Fındıklı tepe Bostanlı tepe arasındaki vadiye kurulmuştur. Adını kurulduğu tepeden almıştır.Anlamı(Kuzeyfındık)'tır.

 Osman KAYA: Dikili Çok Programlı Lise Müdürü (Tarih Öğretmeni)

  A.Kuzfındık'ın kuruluşu ise Y.Kuzfındık'a yerleşen ailelerin aşağıya inmesiyle başlar. Göçmenlerinde Balkanlar'dan gelerek Hocayadigar adında 2 mahalleli bir köy oluşturmasıyla başlar. Zamanın bazı evraklarda Hocayadigar ve Kuzfındık ismi 2 mahalleli bir köy olarak geçmektedir. 60-70 yaş grubu bazı köy fertlerimizin nüfus cüzdanlarında "Doğum Yeri: Hocayadigar" olarak kayıtlıdır. Şu anda ise köyümüz A.Kuzfındık ismini kullanmaktadır. Köyümüzün kuruluş tarihini şurdan çıkarabiliriz; Gelen göçmenler 1293 muhaciri olduğuna göre miladi 1877 ve 1890'lı yıllar olarak tahmin edilmektedir. Günümüzde A.Kuzfındık  Balkanlardan gelen göçmenler ile  civardan gelip iskan olan Yörüklerle büyüyüp 150 hanelik 453 kişinin yaşadığı bir köy olmuştur.(2000 sayımlarına göre)

Köyün Coğrafi Konumu 

Eskişehir’in İnönü İlçesi’ne bağlıdır. Kütahya Bilecik ve Eskişehir sınırlarının kesiştiği yerdedir. Dolayısıyla İç Anadolu, Marmara ve Ege Bölgesi’nin de kesiştiği noktadadır. İle uzaklığı 45km İlçeye uzaklığı 28km dir. Komşu köylerimiz kuzeyden başlayarak Erenköy, Esnemez, doğuda Akpınar, Kümbet ve Yeniköy, güneyde Y.Kuzfındık, Nusret, batıya doğru Kızılcaören, Osmaniye (ışıkpınar), Gökçeli (Dandin) ve Dereyalak’tır. Köylülerimizin yakın köylerle akrabalıkları vardır. 

Fiziki Özellikler

Köyümüzün doğu, kuzey ve batısında kalan bölümler ekilebilir tarım alanlarıdır. Her tarlada 1-2 gölgelik ağaç bulunur. Bu ağaçlar; ahlat, döngel, meşe, yemişen ve çam ağaçlarıdır. Tarım arazilerimiz az engebelidir ve bozkırı andırır. Köyümüzün hemen altından geçen Kocadere’nin karşı tarafındaki (köyümüzün güneyi) dağlık bölge Kocadere’yle beraber Porsuk Barajı’na doğru uzanır. Bu uzantıların yüksek yerlerindeki düzlüklerde yer yer orman otlak ve düzlükler vardır. Bu bölgeler ufak hayvanlara otlak için elverişli yerlerdir.Köyümüz yakınlarındaki en ünlü tepe Dede Bayırı’dır. Bu bayır köyün güneyinde ve tam karşısındadır. Rakımı 1053m’dir: köyümüzü rakımı ise  950m’dir Eğrektepe 979 m'dir, Kavaklı tepesi 1010 m'dir.

İklim

   

 

Köyümüz üç iklim bölgesinin kesiştiği yerde olmasına rağmen karasal iklim özellikleri görülür: Kışlar soğuk ve kar yağışlı yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir: En soğuk ay Ocak en sıcak ay ise Ağustos’tur. 

Hidrografyası

 

Aşağı Kuzfındık Barajı

 
 
  

 

 Barajın Yeri

Eskişehir

 Akarsuyu

kocadere

 Amacı sulama
 İnşaatın (başlama-bitiş) yılı 1995 - 2006
 Gövde dolgu tipi toprak
 Gövde hacmi

1,45  hm3

 Yükseklik (talvegden)

30,76  m

 Normal su kotunda göl hacmi

21 hm3

 Normal su kotunda göl alanı

2,30 km2

 Sulama alanı

3241 ha

 Güç

 ............... MW

 Yıllık Üretim

................ GWh

 

Köyümüzün az üstünde tahta köprü mevkiine DSİ tarafından A.Kuzfındık Barajı yapılmıştır. Aşağı Kuzfındık, Yukarı Kuzfındık, Kümbet Akpınar, Kümbet, Esnemez, Yeniköy ile Kütahya'ya bağlı Sobran ve Dutluca köylerine ait 3 bin 241 hektar arazinin sulu tarıma kavuşacaktır.Aşağı Kuzfındık Barajı'nın 46.7 metre yüksekliğinde, gövde hacminin 1 milyon 523 bin metreküp, göl hacminin ise 21 milyon 100 bin metreküptür.   Dandin’ in dipsiz mevkiinden çıkan Kocadere ve köyümüzün kuzeyinden geçen Güvem Özü Deresi ile Taşköprü mevkiinde birleşerek Porsuk Barajına dökülür. Bu derelerde sazan, gümüş, sarıbalık ve kum balığı (dargın) bulunur.

Meskenleri

       

Köyümüz genelinde evler kerpiç, taş ve ahşaptan yapılmıştır. Bir hane ortalama 1000 metrekare alana iskan olmuştur. Evler tek sıralı 4 odadan oluşur. Evin önünde bahçe bulunur. Bahçe ve evin etrafı avlu duvarlarıyla çevrilidir. Hemen yanındaki avluda dam, samanlık ve kümes vardır. Ayrıca evlerin arkasında 500 metrekarelik bizim yassak dediğimiz hayvanların gezinmesi için yer vardır.

Sosyal Yapısı

Köyümüzün halkı yörükler ve muhacirlerden oluşur. Köyümüzün ortasında geçen Esnemez yolu köyü 2 mahalle olma üzere ikiye ayırır. Esnemez yolunun sağında kalan bölüm karakeçili yörüklerinin devlezli cemaatindendir. Solunda kalan bölüm Bulgaristan Şumnu vilayeti Hasanköy, Çavuşköy, Karaatlar ve Bekirli köylerinden gelip yerleşen ailelerdir.

 Köyümüzün mahalli kıyafetleri kadınlarda şalvar üzerine atkı dır. işlemeli kadife, kadife,elmasiye,telli,yünlü gibi kıyafetler düğünlerde giyilir.Erkeklerde mahalli kıyafetimiz yok olmuştur.

köyümüzün içme suyu ve su şebekesi 2006 yılında yapılmıştır.Köyde bakkal ,3kahvehane,süt toplama merkezlerive 2 de cami vardır.

Eğitim durumu

Köyümüzde ziraat faaliyetleri geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Tarım arazileri genellikle köy arazisinin doğu, kuzey ve batı kesimlerinde yer alır. 

Köyümüzde kuru tarım yapılır. Gübre kullanımı oldukça yaygındır. Köy tarım aletleri bakımından iyi durumdadır. Köyümüzde tarım arazileri genelde küçük işletmeler şeklindedir. Arazinin küçük parseller halinde oluşunda miras yoluyla bölünmeler etkindir. Yetiştirilen ürünler arpa, buğday, nohut, mercimek, dere boyu ve taban yerlerde pancar ve sılaşlık mısırdır. Köyde ihtiyaç için sebze ve meyve yetiştirilen yerlerde vardır.

Hayvancılık

Köyümüzde hayvancılık faaliyetleri geleneksel yöntemlerle yürütülmektedir. Eskiden küçükbaş hayvancılık yaygın iken bu faaliyet yerini yavaş yavaş büyükbaş hayvancılığa bırakmaktadır.

Ulaşım

Köyümüz ilçeye daha yakın olmasına rağmen şehre daha çok gelip gidilmektedir. Köyümüzün 2 minibüsü vardır. Her sabah saat  7:00 de köyden Eskişehir’e (45km) giderler. Akşam geri dönerler. Haftada 1 günde İnönü(28km) ve Bozüyük’e (40km) giderler.  

Kültürel Faaliyetler

Köyümüzde bahar aylarında yağmur duası yapılır. Ayrıca gençler kendi aralarında hıdrellez şenliği yaparlar.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

18 Mart 1971 tarihinde Dereyalak-Kuzfındık maçında çekilmiştir

Anılardaki futbol takımı Ayaktakiler soldan sağa Ümmet Hoca (antrenör), Kahya Şaban (sol açık-forvet), Mehmet Bozdağ (sağ açık-forvet), Mustafa Poyraz (defans-bek), Selim Çetin (defans), Kazım Yarar (orta sahanın solu), Mustafa Bir (orta saha-santrafor); Oturanlar soldan sağa Emin Kenar (orta saha), Emin Candan (defans-sol bek), Osman Çavdar (serbest), Mustafa Çakır (orta saha) ve Osman Yarar (kaleci)  

    Eskişehir'den Kütahya istikametine giderken 35.Km'de pancar kantarından sağa dönüldüğünde, Ovanın soluna doğru gözüken köy Kümbet Yeniköy'dür. Yeniköy'ün içinden geçtikten sonra solda Kocobayır dediğimiz yükselti, sağda ise Kofalık  gözükür. Biraz daha ilerleyince derenin üstündeki Taşköprü'den geçilir. Taş köprüden sonra ova yavaş yavaş vadiye dönüşür. Dere solumuzda kalır. Sağımızda ise Taşkörü Bayırı Tilkikaya'dan köye kadar uzanır.

     Taşköprü mevkiinde köyümüzün verimli tarım alanları mevcuttur. Taşköprü, köyümüzün kuzeyinden geçen Güvem Özü deresi ile Kocadere'nin birleştiği yerdir. Yolun sol tarafındaki fidanlığa vardığımızda artık Taşköprü arkamızda kalır. Fidanlık'ın karşısında kalan derenin öte yakası Meşecik, ormanlık ve çamların yoğun olduğu bir mevkiidir. Bu bölgelerde yol boyunda ve karşıda 5-6 adet çeşme vardır. Küçük Köprü'ye geldiğimizde ise solumuzda köy önü dediğimiz bahçelikler başlar. Bu bahçelerde herkes kendine yetecek kadar domates biber vb. sebzeler yetiştirir.

     Köyümüzün girişinde sol tarafta mezarlık mezarlığın biraz üstünde ise A.Kuzfındık İlköğretim Okulu mevcuttur. Okulun önündeki meydanlık alan köyün merkezidir. Merkezden kuzeye doğru giden yol Esnemez'e kadar devam eder. Esnemez Yolu köyümüzü iki mahalle olarak ayırır.Bulgaristan'dan gelip yerleşen Türk Aileleri Esnemez Yolu'nun solunda ikamet ederken, Karakeçeli Aşireti'nin Devlezli Cemaatin'den olan yörükler yolun sağ tarafında ikamet etmektedir. Köyümüzde iki cami vardır. Sola giden yol ise Y.Kuzfındık'a ulaşır. Direkt giden yol  köyün içinden Dereyalak'a kadar uzanır. Bu meydanda Pazartesi günleri öğleye kadar pazar kurulur.

    Köyümüz'ün hemen altında geçen Kocadere Dandin(Gökçeli) köyünün Dipsiz denilen mevkiiden doğup yaklaşık 20 Km yol kateder. Köyümüzden geçerek Porsuk Barajı'na dökülür.  Akış yönü Batı'dan Güneydoğu'ya kavisli bir şekildedir.

     Köyümüzün Güney tarafında genelde dağlar ve ormanlar vardır. Kuzey ve Doğu tarafı da bozkırı andırır. Köyümüz bölge olarak Ege, Marmara ve İçanadolu'nun kesiştiği yerdedir. Aynı zamanda Eskişehir, Kütahya ve Bilecik il sınırlarının da keşiştiği noktadır. Köyümüzün denizden yüksekliği 900 m civarındadır. Karasal iklim özellikleri vardır. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise sert ve kar yağışlıdır. Yaklaşık olarak köyümüzün 10 000 Dönüm ekilebilir tarım alanın vardır. geçim kaynağı ise tarım ve hayvancılıktır. Köy halkı buğday, arpa, nohut, mercimek, fasulye, mısır ve pancar tarımı yapmaktadır. Hayvancılık içinse fiğ, yonca ve sılaşlık mısır ekilir. Dereboylarındaki verimli araziler(taban yerler) her sene ekilirken diğer taraflar nadasa bırakılır(bir sene dinlendirilip bir sene ekilir).

    Köyümüz içinde genelde akasya ağaçları göze çarpar. Ormanlarda meşe çam ve ardıç yoğunluktadır. Fidanlıklarda ise elma, erik, vişne ve armut meyveleri yetişir.Bunların yanında hemen hemen her tarlada 1-2 tane olmak üzere bizim ahlat (yaban armudu) ve döngel (alıç) dediğimiz meyveler yetişir. Bu meyvelerden erik kurutulur veya pestil yapılır. Ahlat ise turşusu kurularak veya fırında kurutularak kompostoluk haline getirilir. Köyümüz bahçeliklerinde yetiştirilen domatesin salçası yapılarak kışın tüketilmek üzere saklanır.Biber ise iplere dizilerek kurutulur ve kışın tüketilir. Köyümüz ürünlerinden olan buğday kaynatılarak bulgur haline getirilir. Pancar ise yıkanıp temizlendikten sonra ince ince kıyılarak kazanlarda kaynatılır. Uzun bir uğraştan sonra pancar pekmezi elde edilir.

    Köyümüz sofraların vazgeçilmezi ve temel gıdası tarhanadır. KısacaTarhana:Yoğurt, domates ve un karıştırılarak hamur haline getirilir. Katkı maddesi olarak nohut, kırmızı biber, süt katılarak ufak parçalar halinde kurutulur.Makarna: 2-3 aile yardımlaşarak makarna hamuru kararlar sonra yufkalar halinde açılarak kesilir. Gölgede kurutulur. Ayrıca bu yöntemle böreklik yufka(pazı) fırında kurutularak üst üste istif edilir ve kışın tüketilmek üzere saklanır.

    Köyümüzün yoğurdu da çok güzeldir. Yazın sütün bol olduğu zamanlarda sütten yoğurt mayalanır. Bu yoğurtlar bezde suyu süzülerek katılaşması sağlanır katılaşan yoğurt ayrı bir bez torbaya konularak sıkıştırılır ve tepilir. Biz buna katık deriz bu da kışın tüketilmek üzere bez torbada saklanır.

    İşte köylümüz kışlık hazırlığını böyle yapar. Hayvanlar içinse arpayı ambara, otu yoncayı kurutup samanlığa koyduysa kış hazırlığı tamam demektir